Co więcej, lokal apteki powinien spełnić następujące wymogi niezbędne do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-9:
Czy zawrzeć umowę najmu z przychodnią o pomieszczenia do wykonywania szczepień
Czy jako właściciel budynku, w którym na parterze jest apteka przeze mnie prowadzona, na piętrze przychodnia lekarska (lokal wynajmowany), mogę przeprowadzać szczepienia na konto apteki? Czy zawrzeć umowę najmu z przychodnią o pomieszczenia do wykonywania szczepień, czy może jest jakieś inne rozwiązanie?
Lokal, w którym będzie można szczepić przeciwko COVID-19, jest lokalem apteki, a nie właściciela.
posiadać ważne zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej,
apteka musi zostać umieszczona w Wykazie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 prowadzonym przez NFZ,
posiadać stosowne zaświadczenia oraz certyfikaty potwierdzające uprawnienia farmaceutów do kwalifikowania lub/i wykonywania szczepień.
Wymagania lokalowe
Szczepienia w aptece mogą być przeprowadzane w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym, pod warunkiem zachowania rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie oraz wprowadzenia pisemnej procedury określającej sposób dostępu i korzystania z niego, gwarantujący pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki.
Szczepienie w aptece może być także przeprowadzane w izbie ekspedycyjnej, pod warunkiem wydzielenia w niej obszaru gwarantującego bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności pacjentów, a gdy takie wydzielenie nie jest możliwe – pod warunkiem wyznaczenia czasu pracy apteki przeznaczonego wyłącznie do przeprowadzania szczepień ochronnych w tym pomieszczeniu.
Wyposażenie izby szczepień
Zanim placówka trafi na oficjalną listę, musi spełnić restrykcyjne wymogi dotyczące m.in. powierzchni lokalu i jego wyposażenia, a także kwalifikacji personelu. W przypadku gdy w aptece ogólnodostępnej są przeprowadzane szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, podstawowe wyposażenie izby szczepień tej apteki lub pomieszczenia, które pełni taką funkcję, stanowią:
1) stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu przeprowadzanych szczepień;
2) zestaw do wykonywania iniekcji;
3) zestaw do wykonania opatrunków;
4) pakiety odkażające i dezynfekcyjne;
5) dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym;
6) środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice);
7) pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki;
8) pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne;
9) roztwór do wstrzykiwań Adrenalinum 1 mg/ml lub 300 µg/0,3 ml, lub 150 µg/0,3 ml, lub 1 mg/10 ml – w celu zastosowania u pacjenta poddawanego szczepieniu w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, na podstawie art. 31 ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz.U. z 2021 r. poz. 97);
10) termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury ciała pacjenta przed przeprowadzeniem szczepienia;
11) sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką, niewykorzystywany w czasie przeprowadzania szczepienia do ekspedycji aptecznej.
Osobami przeprowadzającymi kwalifikację oraz szczepienia w aptekach są magistrowie farmacji. Nie każdy magister farmacji ma jednak uprawnienia do wykonywania tych czynności. Posiadają je te osoby, które odbyły odpowiedni kurs, składający się z części dotyczących zarówno kwalifikacji, jak i szczepień. Kursy takie przygotowują magistrów farmacji w zakresie teoretycznym i praktycznym. |
Tym samym do już działających punktów szczepień m.in. w szpitalach, poradniach POZ i w obiektach sportowych dołączyły apteki. Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia od 15 czerwca 2021 r. rozpoczęły przyjmowanie wniosków od aptek do Narodowego Programu Szczepień.
Wymagania formalne dla aptek
Aby przejść kwalifikację do programu, apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek. Ponadto:
1) jest podłączona do systemu P1, prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia (CeZ) oraz zadeklaruje używanie systemów informatycznych do dystrybucji szczepionek i e-rejestracji;
2) spełnia wszystkie wymagania określone przez ministra zdrowia w rozporządzeniach w sprawach wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki oraz szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki;
3) prześle formularz zgłoszeniowy do programu łącznie z załącznikami.
Aby przystąpić do Narodowego Programu Szczepień, apteka przesyła elektroniczne oświadczenie do właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ. Aplikacje przyjmowane są przez elektroniczną skrzynkę ePUAP. Oświadczenie musi być podpisane (podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty). Do wniosku należy dołączyć formularz zgłoszeniowy, jako arkusz kalkulacyjny, który będzie można edytować. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia. Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni.
Oddziały Funduszu poinformują apteki o zakwalifikowaniu do programu lub braku kwalifikacji. Apteki, które pozytywnie przejdą weryfikację, zostaną wpisane na specjalny wykaz „covidowy”, prowadzony przez dyrektorów wszystkich oddziałów NFZ. Znalezienie się na tym wykazie umożliwi rozliczenie szczepień z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Przystąpienie do NPSz oznacza, że apteka spełnia warunki udziału w programie i przyjmuje zasady finansowania szczepień. Za każde szczepienie przeciwko COVID-19 apteka otrzyma 61,24 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu karty szczepienia przez apteczny punkt szczepień.
Jak zaleca GIF, apteka, która przeszła pozytywną kwalifikację, powinna mieć pisemną procedurę określającą sposób dostępu i zasady korzystania z pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego podczas kwalifikacji i wykonywania szczepień. |
Procedura powinna obejmować m.in. informacje o zachowaniu rozdziału czasowego pomiędzy wykonywaniem czynności administracyjnych a wykonywaniem szczepień w tym pomieszczeniu, określać osoby upoważnione do przebywania w pomieszczeniu w czasie konsultacji/szczepienia (pacjent, opiekun pacjenta, farmaceuta wykonujący szczepienie), zakazie wstępu dla osób nieupoważnionych w czasie konsultacji i wykonywania szczepienia, systemie informowania o trwającej konsultacji/szczepieniu w pomieszczeniu.
GIF wskazał, że w aptece przygotowane powinno być stanowisko do oczekiwania przez pacjentów na szczepienie oraz przez czas niezbędny na obserwację po szczepieniu. Kwalifikacje do szczepień oraz szczepienie przeprowadza wyłącznie farmaceuta posiadający uprawniające do tego zaświadczenia. |
rozporządzenie ministra zdrowia z 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz.U. z 2021 r. poz. 1035).