
Jak zrealizować receptę ze wskazanym uprawnieniem dodatkowym i jednocześnie wybraną pełną odpłatnością
PYTANIE: Dopuszczono realizację recepty dla pacjenta z uprawnieniem dodatkowym, zgodnie z odpłatnością wynikającą z uprawnienia. Jednak gdy określono poziom odpłatności z oznaczeniem X lub 100%, osoba realizująca receptę wydaje lek pełnopłatnie, z wyjątkiem uprawnień IB i WE oraz ZK, gdy zaordynowano lek określony w wykazie leków dla ZK oraz jako Zasłużony Dawca Przeszczepu. Bardzo proszę o ustosunkowanie się do tej rozbieżności w interpretacji prawa oraz proszę o ustalenie, jak należy prawidłowo realizować recepty w przypadku wyżej opisanym.
- Data: 25.08.2021

Jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę
PYTANIE: Jestem wspólnikiem w spółce prowadzącej aptekę. W artykule dotyczącym przeniesienia praw i obowiązków na innego wspólnika przystępującego do spółki w podmiotach prowadzących aptekę w ramach sp. j. opublikowanym na łamach czasopisma „Prawo Apteczne w Praktyce” dość jasno i przystępnie wyjaśniono, na czym polega zmiana wspólnika w sp. j. Natomiast nie znalazłam wyjaśnienia, co się dzieje z zezwoleniem na prowadzenie apteki po takiej zmianie. W zezwoleniu są wymienieni z nazwiska poszczególni partnerzy. Czy przy zmianie wspólnika wojewódzki inspektorat farmaceutyczny może odmówić zmiany zezwolenia? Jak taka zmiana powinna się odbyć? Jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana wspólnika (np. na mgr. farm.) w sp.j. prowadzącej aptekę?
- Data: 23.07.2021

Nieprawidłowo wskazana refundacja leku – czy można wydać lek pacjentowi
Pytanie:Czy NFZ ma prawo odrzucić e-receptę refundowaną wypisaną z uprawnieniem C (ciąża) oraz oznaczoną błędnie przez lekarza odpłatnością B (bezpłatnie) leku Encorton? Odpłatność B według NFZ jest błędna przy zaznaczeniu uprawnienia dodatkowego i lekarz powinien poprawić receptę na odpłatność R. Czy apteka ma prawo ingerować w tak wypisaną receptę, czy też odpowiada za to lekarz?
- Data: 21.04.2021

Kto z personelu apteki może logować się do systemu P1
Pytanie Interesuje mnie kwestia logowania się dyżurujących farmaceutów i techników farmaceutycznych na konto kierownika apteki. Ponieważ apteka jest całodobowa, zdarzają się dyżury osób z zewnątrz. Wprawdzie do loginu obok imienia i nazwiska dodawany jest jakiś znak specjalny, żeby odróżnić osobę dyżurującą od kierownika apteki, ale czy jest to zgodne z prawem?
- Data: 25.03.2021

W jaki sposób farmaceuta powinien zrealizować receptę transgraniczną
Recepta transgraniczna to duże ułatwienie dla pacjentów, jednak dla farmaceutów może stanowić nie lada wyzwanie. Wątpliwości pojawiają się szczególnie podczas realizacji recepty. Najczęstsze pytania dotyczą tego, jakie informacje musi zawierać recepta, by była receptą transgraniczną, i jakie zasady obowiązują farmaceutów podczas jej realizacji.
- Data: 22.02.2021
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
