W toku prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej środowisko aptekarzy zwróciło uwagę na problemy, jakie mogą pojawiać się w razie zmian na listach refundacyjnych. Chodzi o przypadki, w których apteka zakupiła dany lek przed zmianą list refundacyjnych drożej, niż musiałaby go sprzedać po tej zmianie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na potrzeby środowiska i wprowadziło do projektu ustawy instrument prawny pozwalający zwrócić lek do hurtowni i odzyskać zapłaconą za niego cenę.
Z artykułu dowiesz się:
Działalność aptek w zakresie, w jakim prowadzona jest w nich sprzedaż produktów objętych refundacją, podlega ścisłej kontroli NFZ. Jej przedmiotem jest szeroko pojęta realizacja umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę, oceniana z punktu widzenia zgodności z przepisami prawa i postanowieniami samej umowy.
Z artykułu dowiesz się:
Działalność aptek podlega ścisłej kontroli NFZ w zakresie sprzedaży produktów leczniczych objętych refundacją. Kontrola ma na celu zapewnienie zgodności z przepisami prawa i umową na wydawanie refundowanych leków.
W wyniku kontroli NFZ w jednej z aptek cofnięto całą refundację z powodu niewielkiej nadwyżki refundacyjnej. Apteka tłumaczyła, że błąd programu komputerowego spowodował nieprawidłowe naliczenie limitu. Większość pobranej kwoty to nienależna refundacja wraz z odsetkami.
Czy można wydać pacjentowi, z zachowaniem refundacji, lek do stosowania wziewnego Nebbud? Przykład: Nebbud 250/1 5amp. z odpłatnością R.
Z artykułu dowiesz się: