Wprowadzenie prawnych uregulowań dotyczących opieki farmaceutycznej zajęło kilka lat. W trakcie dyskusji na ten temat podnoszono wiele wątpliwości i zastrzeżeń, począwszy od zasad związanych z finansowaniem świadczeń z zakresu opieki farmaceutycznej, przez ustalenie zakresu usług wchodzących w jej skład, kończąc na problematyce, z jakich baz danych można będzie korzystać w celu realizacji opieki czy jakie warunki powinny spełniać pomieszczenia przeznaczone do udzielania usług farmaceutycznych. Chociaż ustawa o zawodzie farmaceuty nie odpowiada na większość z tych pytań, to na jej podstawie można zrekonstruować obowiązki i uprawnienia farmaceutów związane ze świadczeniem opieki farmaceutycznej.
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wprowadza do polskiego porządku prawnego instytucję opieki farmaceutycznej. Na jej podstawie działalność prowadzona w aptekach zostanie rozszerzona, a farmaceuci zyskają nowe uprawnienia zawodowe, które przyczynią się do podniesienia rangi zawodu. Jest również szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy przedstawicielami zawodów medycznych.
Minister zdrowia powołał Zespół do spraw opieki farmaceutycznej. Jest to już kolejna próba powołania gremium zajmującego się wdrożeniem opieki farmaceutycznej. Zarządzenie ministra opublikowano w Dzienniku Urzędowym (Dz.Urz. Min. Zdr. z 2020 r. poz. 49).
Od września 2018 do września 2019 roku na terenie całej Polski trwał pilotaż wdrożenia opieki farmaceutycznej. Do projektu zgłosiło się ponad 300 aptek, z czego finalnie do pilotażu zaakceptowano 104. Apteki otrzymywały wynagrodzenie, które miało zobrazować refundację za wykonanie poszczególnych usług opieki farmaceutycznej.
Przy okazji regulowania zawodu farmaceuty, idąc za przykładem innych państw, Ministerstwo Zdrowia chce w większym stopniu włączyć farmaceutów do systemu świadczeń opieki zdrowotnej i mocniej zaangażować ich w proces sprawowania opieki poprzez udzielanie świadczeń zdrowotnych. Posłużyć ma temu „odświeżony” produkt opieki farmaceutycznej.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka