Jak zorganizować w aptece punkt szczepień przeciw COVID-19
Apteki ogólnodostępne uzyskały uprawnienia do przeprowadzania szczepień ochronnych. Potencjał, wiedza i doświadczenie aptekarzy mają w ten sposób wesprzeć system opieki zdrowotnej w walce z COVID-19. Doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii może zaowocować w przyszłości, w przypadku rozszerzenia uprawnień farmaceutów do realizacji także innych szczepień – co wpisywałoby się w model apteki jako lokalnego centrum zdrowia, wspierającego system zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Data: 05.11.2021
Kiedy można wnieść sprzeciw wobec kontroli Inspekcji Farmaceutycznej
Kontrole u każdego przedsiębiorcy wywołują stres, nie inaczej jest więc w przypadku farmaceutów, dlatego tym bardziej należy mieć świadomość swoich praw podczas prowadzonej kontroli. Kontrola w aptece przeprowadzana jest przez inspektora farmaceutycznego po okazaniu legitymacji służbowej oraz doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli udzielonego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zawiera natomiast szereg informacji przydatnych dla podmiotu kontrolowanego, w tym pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego.
- Data: 14.06.2021
Jakie warunki musi spełnić punkt szczepień na wirusa SARS-CoV-2
Podmiot wykonujący szczepienia ma obowiązek zapewnić wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnię dla osób szczepionych. Punkt badań i stanowisko szczepień powinny być oddzielone, np. parawanem. Nie ma jednak obowiązku wyodrębnienia oddzielnego pomieszczenia do szczepień. Poznaj szczegółowe wymogi dla podmiotów, które zgłosiły się do programu szczepień.
- Data: 08.01.2021
Nowe zasady wystawiania faktur w aptece – na co zwrócić szczególną uwagę
Codzienną praktyką w pracy apteki jest wystawianie faktur sprzedażowych pacjentom za dokonane zakupy. Z uwagi na szczególny charakter prawny aptek jako miejsca świadczenia usług farmaceutycznych należy mieć na uwadze, że nieprawidłowości w tym zakresie mogą skutkować nie tylko konsekwencjami skarbowymi dla podmiotu prowadzącego aptekę, ale także możliwością cofnięcia zezwolenia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Dodatkowo od 1 października 2020 r. obowiązują dodatkowe obostrzenia. Sprawdź, jakie.
- Data: 05.01.2021
Realizacja recept na leki refundowane – co zrobić, gdy są błędy
Realizacja recept, zwłaszcza na leki objęte refundacją, podlega ścisłej regulacji i musi odbywać się według określonych zasad. Niestety w praktyce nie zawsze są one oczywiste i nie zawsze dają się łatwo odnieść i zastosować do sytuacji, z jaką przychodzi zmierzyć się aptekarzom. Tymczasem konsekwencje niewłaściwej realizacji świadczeń objętych umową na realizację recept mogą być dla apteki dotkliwe.
- Data: 05.01.2021
Dyrektywa antyfałszywkowa - jak uniknąć 20 tys. kary
Z dniem 1 lipca 2020 r. w związku z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego implementacji dyrektywy antyfałszywkowej wejdą w życie znowelizowane przepisy Prawa farmaceutycznego. Wprowadzają one możliwość nakładania na apteki kar pieniężnych w przypadku popełnienia błędów w weryfikacji autentyczności leków. Mając to na uwadze, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała komunikat, w którym przypomniała, jak prawidłowo stosować przepisy i w następstwie zmniejszyć liczbę alertów powodujących niemożność wydania pacjentom leków.
- Data: 12.11.2020
Apteki - zasady realizacji recepty weterynaryjnej
Produkty lecznicze weterynaryjne, podobnie jak te stosowane u ludzi, mają różne kategorie dostępności. Część z nich wydawana jest jedynie na receptę, inne bez przepisu lekarza. Zasadą jest, że obrót lekami weterynaryjnymi prowadzą jedynie zakłady lecznicze dla zwierząt. Wyjątkiem jest możliwość sprzedawania produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych bez przepisu weterynarza przez przedsiębiorców (np. sklepy weterynaryjne), którzy zgłosili ten fakt wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii. Zgłoszenie takie powinno nastąpić nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem takiej działalności.
- Data: 27.08.2020
Kiedy można wystawić receptę farmaceutyczną
Wskutek działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wiele placówek podstawowej opieki zdrowotnej zostało zamkniętych lub udziela konsultacji tylko przez telefon. W tej sytuacji warto przypomnieć, w jakich przypadkach dopuszczalne jest wystawienie recepty farmaceutycznej.
- Data: 15.04.2020
Koronawirus: Bezpieczeństwo personelu apteki a obowiązek pracodawcy
Okres pandemii to czas szczególnego zaangażowania w pomoc pacjentom ze strony przedstawicieli wszystkich grup zawodowych ochrony zdrowia, w tym personelu fachowego w aptekach. Jednym z wyzwań ostatnich dni jest bowiem konieczność zapewnienia dostępu do leków, a tym samym zagwarantowania pacjentom ciągłości farmakoterapii. Z tego względu bezpieczeństwo apteki i jej personelu to kluczowe zadanie postawione przed właścicielem apteki.
- Data: 08.04.2020