W jaki sposób można zrealizować receptę pacjenta przez pośrednika
W czasach pandemii Covid-19 szczególne znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz osobom, z którymi wchodzimy w interakcje. Wiele osób starszych w tym czasie znacząco ograniczyło wyjścia z domu, próbując uniknąć ewentualnego zakażenia. Sporo osób z różnych przyczyn jest zobowiązanych do obowiązkowej kwarantanny, w czasie której nie można opuszczać miejsca zamieszkania. Jeszcze inni obserwują u siebie niepokojące objawy i również powinni zostać w domu, nie narażając innych na zakażenie. W tych przypadkach szczególnego znaczenia nabiera sposób realizacji recepty i wykupienia leków w aptece.
- Data: 19.06.2020
Wizyty przedstawicieli farmaceutycznych i medycznych w aptece w trakcie pandemii – jak organizować
Organizacja codziennej pracy w trakcie trwania pandemii koronawirusa stanowi wyzwanie dla każdej branży, jednak z zaistniałą rzeczywistością należy sobie jakoś poradzić. Nadal najbardziej problematyczne są oczywiście osobiste spotkania zawodowe, jak chociażby wizyty przedstawicieli farmaceutycznych i medycznych w aptece, gdyż powinny odbywać się z najwyższą ostrożnością i poszanowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych.
- Data: 19.06.2020
Kiedy można wystawić receptę farmaceutyczną
Wskutek działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wiele placówek podstawowej opieki zdrowotnej zostało zamkniętych lub udziela konsultacji tylko przez telefon. W tej sytuacji warto przypomnieć, w jakich przypadkach dopuszczalne jest wystawienie recepty farmaceutycznej.
- Data: 15.04.2020
Marta Bogusiak: Działalność aptek w dobie pandemii COVID-19
Wprowadzony w Polsce stan epidemii to okres wielu wyzwań dla wielu grup społecznych i zawodowych. Jednym z bardziej narażonych na zakażenie koronawirusem są farmaceuci i personel zatrudniony w aptece. Dodatkowo dynamika wprowadzania zmian w prawie powoduje, że coraz ciężej odnaleźć się w gąszczu nowych regulacji. Ze szkolenia online prowadzonego przez Martę Bogusiak, radcę prawnego z Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni, dowiesz się: jakie zmiany dla farmaceutów wprowadziła specustawa; jakie są zasady wystawiania recepty farmaceutycznej; jakie nowe obowiązki mają apteki; jakie są formy zabezpieczenia farmaceutów; jak interpretować wytyczne samorządów farmaceutów oraz WIF; co oznacza zakaz stosowania maksymalnych cen lub marż; jakie nowe uprawnienia ma inspekcja farmaceutyczna; Webinarium jest dostępne po zalogowaniu.
- Data: 10.04.2020
Koronawirus: Bezpieczeństwo personelu apteki a obowiązek pracodawcy
Okres pandemii to czas szczególnego zaangażowania w pomoc pacjentom ze strony przedstawicieli wszystkich grup zawodowych ochrony zdrowia, w tym personelu fachowego w aptekach. Jednym z wyzwań ostatnich dni jest bowiem konieczność zapewnienia dostępu do leków, a tym samym zagwarantowania pacjentom ciągłości farmakoterapii. Z tego względu bezpieczeństwo apteki i jej personelu to kluczowe zadanie postawione przed właścicielem apteki.
- Data: 08.04.2020
Jakie zmiany dla farmaceutów wprowadza tarcza antykryzysowa
Jak już informowaliśmy w dniu 8 marca 2020 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie specustawą COVID-19. Minął niespełna miesiąc od uchwalenia tamtych przepisów, a ustawa doczekała się już pierwszej, obszernej, bo liczącej przeszło 180 stron, nowelizacji. Również w zakresie prawa farmaceutycznego.
- Data: 03.04.2020
Farmaceuta wystawi recepty pro auctore i pro familia
1 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawa). Nowelizacja wprowadza m.in. nowe zasady wystawiania recept farmaceutycznych. Z nowego brzmienia przepisu art. 96 ust. 4 Prawa farmaceutycznego wynika, że: farmaceuta może wystawić refundowaną receptę dla siebie i rodziny (art. 95b ust. 3) oraz usunięto słowo „nagłego” zagrożenia stanu zdrowia pacjenta i zostaje tylko warunek „zagrożenia zdrowia pacjenta”.
- Data: 01.04.2020
Czy apteki mogą samodzielnie wytwarzać płyny dezynfekujące
Na fali niepokoju wywołanego epidemią koronawirusa żele i płyny dezynfekujące stały się jednym z najbardziej chodliwych towarów. Do tego stopnia, że prawie całkowicie zniknęły z aptecznych półek, nie sposób ich też było dostać w żadnej drogerii. Po rozprzestrzenieniu się koronawirusa w wielu krajach zaczęło brakować zarówno środków do dezynfekcji, jak i maseczek. Toteż Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że niektóre apteki będą mogły same wytwarzać i sprzedawać środki dezynfekujące we własnych opakowaniach lub napełniając prywatne opakowania pacjentów.
- Data: 30.03.2020
Koronawirus - w jakich przypadkach można wypisać receptę farmaceutyczną
Wskutek działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wiele placówek podstawowej opieki zdrowotnej zostało zamkniętych lub udziela konsultacji tylko przez telefon. W tej sytuacji warto przypomnieć, w jakich przypadkach dopuszczalne jest wystawienie recepty farmaceutycznej.
- Data: 26.03.2020
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »