Blisko 4,3 tys. farmaceutów zgłosiło chęć wzięcia udziału w rządowej akcji masowych szczepień społeczeństwa przeciw COVID-19. W związku z uchwaleniem nowych przepisów farmaceuci oraz inni przedstawiciele zawodów medycznych uzyskali prawo do wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Sprawdźmy zatem, czy w praktyce aptekarze mają takie możliwości.
Podmiot wykonujący szczepienia ma obowiązek zapewnić wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnię dla osób szczepionych. Punkt badań i stanowisko szczepień powinny być oddzielone, np. parawanem. Nie ma jednak obowiązku wyodrębnienia oddzielnego pomieszczenia do szczepień. Poznaj szczegółowe wymogi dla podmiotów, które zgłosiły się do programu szczepień.
W znowelizowanym na początku listopada 2020 roku rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiło się wiele znaków zapytania. Najważniejsze jednak pytanie dla branży farmaceutycznej brzmi: czy również farmaceuci, podobnie jak inni przedstawiciele zawodów medycznych, są zwolnieni z automatycznej kwarantanny?
Wprowadzenie stanu epidemii było sporym zaskoczeniem dla wszystkich gałęzi gospodarki. Wiązało i nadal wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Nie ominęło to również aptek, a dokładnie kontaktu z pacjentem. Pojawiło się wiele wątpliwości i kontrowersji dotyczących między innymi wyposażenia w środki ochrony osobistej, które z czasem stały się też przedmiotem licznych kontroli. Stąd też powstała potrzeba zaktualizowania podstawowych zasad obowiązujących w tym zakresie.
W związku ze zmianami wytycznych rządowych dotyczących ograniczania transmisji koronawirusa oraz zwiększającą się dzienną liczbą zachorowań NIA przedstawia zaktualizowane rekomendacje dla farmaceutów oraz aptek.
Organizacja codziennej pracy w trakcie trwania pandemii koronawirusa stanowi wyzwanie dla każdej branży, jednak z zaistniałą rzeczywistością należy sobie jakoś poradzić. Nadal najbardziej problematyczne są oczywiście osobiste spotkania zawodowe, jak chociażby wizyty przedstawicieli farmaceutycznych i medycznych w aptece, gdyż powinny odbywać się z najwyższą ostrożnością i poszanowaniem obowiązujących zaleceń sanitarnych.
Koronawirus wywołał całkowity paraliż wielu branż, a na wielu wymusza funkcjonowanie na zupełnie nowych zasadach, jednakże brak jednoznacznych regulacji na poziomie ustawowym powoduje, że nie wiadomo, jak z niektórymi sytuacjami sobie radzić. Przykładem powyższego jest choćby prowadzenie kontroli w aptekach, gdyż oficjalnych przepisów o czasowym zawieszeniu przeprowadzania kontroli nie ma i raczej nie będzie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteki są zobligowane do przestrzegania harmonogramu pracy ustalonego w uchwale rady powiatu. Powyższy obowiązek obejmuje także pełnienie dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy. Kwestie dyżurów nabrały szczególnego znaczenia w związku z trwającą epidemią COVID-19.
W dniu 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie specustawą COVID-19. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się tej choroby zakaźnej.
Wprowadzony w Polsce stan epidemii to okres wielu wyzwań dla wielu grup społecznych i zawodowych. Jednym z bardziej narażonych na zakażenie koronawirusem są farmaceuci i personel zatrudniony w aptece. Dodatkowo dynamika wprowadzania zmian w prawie powoduje, że coraz ciężej odnaleźć się w gąszczu nowych regulacji.
Ze szkolenia online prowadzonego przez Martę Bogusiak, radcę prawnego z Kancelarii Fortak&Karasiński Radcowie Prawni, dowiesz się:
jakie zmiany dla farmaceutów wprowadziła specustawa;
Webinarium jest dostępne po zalogowaniu.
Okres pandemii to czas szczególnego zaangażowania w pomoc pacjentom ze strony przedstawicieli wszystkich grup zawodowych ochrony zdrowia, w tym personelu fachowego w aptekach. Jednym z wyzwań ostatnich dni jest bowiem konieczność zapewnienia dostępu do leków, a tym samym zagwarantowania pacjentom ciągłości farmakoterapii. Z tego względu bezpieczeństwo apteki i jej personelu to kluczowe zadanie postawione przed właścicielem apteki.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka