Szczepienia przeciwko COVID-19 – czy farmaceuta może je wykonywać w kilku aptekach

Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 15 listopada 2022
cf7c9ed1aec52f32a9a791ac867e15ead13172d8-xlarge (15)
Pytanie:

Czy jako kierownik apteki zatrudniony na umowę o pracę mogę w tej samej firmie, ale w innej aptece wykonywać szczepienia (nie w ramach etatu, tylko własnej działalności gospodarczej)?

Odpowiedź:

Jeśli farmaceuta nie wykonuje szczepień w ramach zawartej umowy o pracę, gdyż nie należy to do jego zakresu obowiązków, wówczas może świadczyć taką usługę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz tego samego podmiotu, lecz np. w innej aptece.

Z artykułu dowiesz się:

Aby prowadzić szczepienia, farmaceuta musi:

- posiadać dokument potwierdzający ukończenie szkolenia:

a) teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, oraz

b) praktycznego, którego program zatwierdziło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, obejmującego naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego w warunkach symulowanych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego lub uczelni prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim, pielęgniarskim, albo

- posiadać uprawnienia do przeprowadzenia szczepień obowiązkowych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zgodnie natomiast z ustawą o zawodzie farmaceuty zawód farmaceuty wykonuje się:

- w ramach stosunku pracy;

- na podstawie umowy cywilnoprawnej;

- w ramach wolontariatu;

- w formie jednoosobowej działalności gospodarczej;

- jako wspólnik spółki jawnej lub wspólnik (partner) spółki partnerskiej, której przedmiotem działalności jest prowadzenie apteki, oraz

- w ramach stosunku służbowego zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny.

Różne formy zatrudnienia farmaceuty

Wykonywanie zawodu farmaceuty możliwe jest więc praktycznie w każdej formie i co najważniejsze, nie ma przeszkód, by zawód farmaceuty wykonywać równolegle w dwóch przewidzianych formach, a więc np. w oparciu o umowę o pracę i w ramach własnej działalności gospodarczej, lecz w momencie, gdy farmaceuta chce wykonywać pracę oraz świadczyć usługi jako samozatrudniony na rzecz tego samego podmiotu, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zakres świadczonych usług w ramach własnej działalności gospodarczej musi być rodzajowo różny od prac wykonywanych na podstawie umowy o pracę, a więc nie może być tak, że prace wykonywane w ramach działalności gospodarczej będą tożsame z zakresem obowiązków farmaceuty, który wynika z zawartej z nim umowy o pracę.

W zgodzie z Kodeksem pracy

Wykonywanie rodzajowo różnych prac/usług na podstawie dwóch różnych stosunków prawnych nie będzie bowiem kwalifikowane jako próba ominięcia przepisów prawa pracy. Ponadto umowa dotycząca realizacji prac/usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności nie może posiadać cech stosunku pracy, które wynikają z przepisów Kodeksu pracy, gdyż wówczas taka umowa także może zostać uznana za kontrakt mający na celu obejście obowiązujących przepisów dotyczących pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek radca prawny specjalizujący się w Prawie farmaceutycznym
Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

radca prawny, Kancelaria Dorota Kaczmarczyk-Szczurek w Krakowie

Numer 55, maj 2024 r.

Numer 55, maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej