Jak wyliczyć, ile opakowań leku można wydać w trakcie jednorazowej transakcji

Autor: Maciej Birecki

Dodano: 22 grudnia 2023
f9a25238bd3c1b0abec5a6ba472e0da18343d394-xlarge (12)
Pytanie:

Ile opakowań kropli do oczu można wydać na poniższą receptę?

Rp.

Nodofree 2 op. a 1 butelka

D.S. 1 kropla dwa razy dziennie

Odpowiedź:

W ramach jednorazowej transakcji możliwe jest wydanie leku wystarczającego na 120-dniowy okres kuracji. Ten okres osoba realizująca receptę ustala na podstawie zapisanego na recepcie schematu dawkowania.

W celu właściwego wyliczenia, ile opakowań leku możemy wydać w trakcie jednorazowej transakcji, niezbędne jest określenie ilości kropli, które zawarte są w jednostkowym opakowaniu. Tego typu informacja zawarta jest w karcie charakterystyki danego produktu leczniczego. Jeśli by takiej informacji nie było, to przyjmuje się, że 1 kropla roztworu wodnego ma objętość 0,05 ml, co daje w przeliczeniu na 1 ml 20 kropli. Karta Charakterystyki Produktu Leczniczego Nodofree krople do oczu określa dokładnie, że w jednym opakowaniu jednostkowym tego leku o objętości 5 ml znajdują się 143 krople. Ze sposobu dawkowania wskazanego na recepcie wynika, że pacjent ma zużywać 1 kroplę zapisanego produktu leczniczego dwa razy dziennie. Osoba wystawiająca receptę nie określiła, czy pacjent ma to robić do jednego, czy do obu oczu. W takiej sytuacji należy przyjąć tę wersję, która określi zużycie mniejszej ilości leku, czyli że pacjent zakrapia tylko jedno oko.

Przykład

Zakładając zużycie 2 kropel dziennie produktu leczniczego zapisanego na recepcie, z przykładu wynika, że jedna butelka wystarczy pacjentowi na 71 dni kuracji (143 krople w jednym opakowaniu dzielone przez 2 krople stosowane dziennie = 71,5).

Niestety, w przykładzie recepty nie zostało zaznaczone, czy jest ona ważna 30 dni od daty jej wystawienia, czy 365 dni. Jeśli jest ważna 30 dni, to wówczas możemy wydać maksymalnie 1 opakowanie tego produktu leczniczego, ponieważ wydanie 2. opakowania spowoduje przekroczenie maksymalnego 120-dniowego okresu kuracji, na który można ten lek wydać. Drugie opakowanie niestety pacjentowi przepadnie.

Bardziej skomplikowana sytuacja rodzi się, gdy hipotetycznie uznamy, że przykładowa recepta jest ważna 365 dni. Wówczas przy pierwszej jej realizacji (zakładamy, że nastąpiła do 30. dnia od daty jej wystawienia) możemy wydać 1 opakowanie tego produktu leczniczego. Jednak roczna ważność recepty daje nam furtkę do wydania również drugiego opakowania zapisanego na niej. Pytanie tylko kiedy. Musimy się w tym miejscu odwołać do Dużej Nowelizacji Ustawy Refundacyjnej, zgodnie z którą od 1 listopada 2023 r.: „Jeśli pacjentowi przepisano na recepcie ilość leku większą niż ta niezbędna do 120-dniowego okresu stosowania, kolejną ilość leku, jednak nie większą niż na następne 120 dni kuracji, można wydać dopiero po upływie ¾ okresu, na który została zrealizowana wcześniej recepta”.

Zgodnie z tym dwa opakowania produktu leczniczego Nodofree przy dawkowaniu 2 krople na dzień wystarczą na 143 dni kuracji. Oznacza to, że przy pierwszej transakcji możemy wydać pacjentowi 1 opakowanie tego leku, a drugie po upływie ¾ okresu, na który została wcześniej zrealizowana recepta. 3/4 okresu z 71 dni (na które wystarcza 1 opakowanie) daje nam 53 dni. Drugie opakowanie leku Nodofree na tę receptę, jeśli jest ona ważna 365 dni od daty jej wystawienia, możemy wydać najwcześniej po upływie 53 dni od daty pierwszej realizacji.

Autor: Maciej Birecki farmaceuta z kilkuletnim stażem pracy w aptece

Numer 61, listopad 2024 r.

Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej