Co może skontrolować wojewoda w aptece – jaki jest zakres kontroli
Pytanie: Czy konsultant wojewódzki przeprowadzający kontrolę w imieniu wojewody w aptece na podstawie art. 111 ust. 1 i 2 z 15.04.2011 r. w zakresie kontroli oraz art. 10 ust. 1 pkt 1–4 ustawy z 6.11.2008 r. ma prawo wglądu do recept farmaceutycznych, kontroli stanu i rozchodu leków psychotropowych i odurzających, kontroli substancji psychoaktywnych (np. kodeina), jak również weryfikacji relaksacji recept (poprawności wydawania leków z recepty)? Co obejmuje zakres kontroli na podstawie przedstawionych przepisów oraz jak długo może trwać taka kontrola?
- Data: 29.08.2023
Kiedy zaczną obowiązywać przeglądy lekowe w aptekach
Pytanie: Jak wygląda sytuacja przeglądów aptecznych, które mają być wprowadzone do aptek? Jaka jest szansa na wprowadzenie usługi przeglądów lekowych od stycznia 2024 roku? Czy ta inicjatywa ma realne szanse na tak szybkie wprowadzenie pod względem prawnym?
- Data: 29.08.2023
Zasady pracy hurtowni farmaceutycznej – o czym należy pamiętać
Pytanie: Hurtownia farmaceutyczna jest czynna w godzinach 8–12. Czy jeśli zostaję dłużej w pracy z jakiegoś powodu wraz z pracownikiem, to jest możliwość sprzedaży leków potencjalnej osobie, która przyszłaby np. o godz. 12.30?
- Data: 01.08.2023
Czy technik farmaceutyczny może wydawać leki bardzo silnie działające
Pytanie: Jaki akt prawny potwierdza przynależność do konkretnego wykazu (A bądź B) leków zawierających w składzie Tacrolimus (Advagraf, Prograf), obowiązującego w okresie od 6 lipca do 13 października 2020 r.? Podczas kontroli NFZ zakwestionowano nam zrealizowanie recept na ww. leki, wskazując na nieprawidłowość, tj. wydanie przez technika farmaceutycznego leków z wykazu A.
- Data: 28.06.2023
Od kiedy stosować nowe przepisy rozporządzenia dotyczącego warunków prowadzenia apteki
Pytanie: Na stronie jednej z izb aptekarskich pojawiła się interpretacja, że odroczenie nowych regulacji w zakresie warunków prowadzenia apteki dotyczy tylko izby recepturowej i pomieszczeń do przechowywania leków recepturowych. Czy dla pozostałych pomieszczeń pozostaje termin 3 czerwca 2023 r.
- Data: 28.06.2023
Podstawowe warunki prowadzenia aptek -sesja Q&A
Obowiązek całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności w określonych pomieszczeniach i urządzeniach w aptece to tylko niektóre ze zmian, jakie wprowadziło dla farmaceutów rozporządzenie w sprawie warunków prowadzenia apteki. Poznaj pytania od uczestników oraz posłuchaj odpowiedzi ekspertki podczas sesji Q&A.
- Data: 02.06.2023
Czy na recepcie weterynaryjnej musi być wskazany PESEL właściciela zwierzęcia
Pytanie: Czy na recepcie weterynaryjnej, na której przepisany jest lek psychotropowy, wymagany jest PESEL właściciela zwierzęcia? Recepta weterynaryjna ad usum priopium – jak prawidłowo wystawić fakturę na lecznicę – czy paragon, a potem fk na lekarza jako nabywcę i płatnik lecznica jest ok?
- Data: 25.05.2023
Czy można dokonać przesunięć magazynowych w przypadku medycznej marihuany
Pytanie: Czy istnieje możliwość wykonywania receptury tylko w jednej aptece danej sieci aptek zarejestrowanej pod jednym NIP i przesyłania tych leków do innych aptek tej samej sieci? Dotyczy leków wytwarzanych w recepturze ekstraktów z medycznej marihuany, gdzie sprzęt wymagany do wytworzenia jest ekstremalnie drogi i sam proces mocno specjalistyczny.
- Data: 28.04.2023
Jakie są zasady wydawania przez aptekę leków z kategorii lecznictwo zamknięte
Pytanie: Co zrobić, gdy lekarz przepisuje lek robiony, gdzie w składzie jest m.in. vancomycyna? Pacjent po wyjściu ze szpitala musi kontynuować leczenie, często jest spoza miasta, lek ma bardzo krótką datę ważności po sporządzeniu roztworu doustnego, co w takiej sytuacji?
- Data: 22.03.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »