Błędne wyliczenie ilości leku przez system – co powinien zrobić farmaceuta
Pytanie: Mam receptę z kalkulatorem na Letrox 50 - 5 op. po 50. P1 wylicza, że mogę dać 150 tabl. Oczywiście liczy źle. Wydaje pacjentowi jednorazowo tylko 100 tabl. (NZO bodaj 25 tabl). Czy w kolejnym dniu mogę dać 50 tabl. w myśl rozporządzenia mówiącego o braku kar za naruszenie zasady realizacji po 3/4 okresie? Co dodatkowego wnosi to rozporządzenie tj. w jakich sytuacjach zdejmuje z nas obowiązek liczenia tegoż okresu?
- Data: 19.11.2024
Jak zrealizować receptę roczną, gdy kalkulator P1 dokonuje błędnych wyliczeń
Pytanie: 12 op. alvesco 160 po 120 dawek. Dawkowanie 2 × 2. 30 kwietnia 2024 r. wydano 3 op. (360 dawek). Pacjent po kolejne opakowania przychodzi 5 sierpnia br. Kalkulator z P1 pokazuje, że mogę wydać w obecnym okresie 600 dawek (na 150 dni). Rozumiem, że kalkulator wlicza opakowanie, które pacjent mógł zrealizować w poprzednim okresie. Czy takie wydanie leku jest właściwe, tzn. 600 dawek?
- Data: 30.09.2024
Ustawiczny rozwój zawodowy technika farmaceutycznego – na co zwrócić uwagę
Pytanie: Jestem technikiem farmaceutycznym, od przeszło 20 lat pracującym na stanowisku kierownika punktu aptecznego. Obecnie robię kurs z języka angielskiego na poziomie C1, który kończy się egzaminem i certyfikatem. Czy jeśli otrzymałabym taki certyfikat na początku przyszłego roku (np. w lutym), to czy mogłabym go zaliczyć do którejś kategorii ustawicznego rozwoju zawodowego, a jeśli tak, to do której i za ile punktów? Dodam również, że mam ukończone studia wyższe na wydziale ekonomicznym z tytułem magistra i czy to również mogłoby być zaliczone w jakiś sposób do tabeli przyznawanych punktów? Chciałam jednocześnie zaznaczyć, że znam kilku techników farmaceutycznych z ukończonymi studiami z innych dziedzin niż farmacja. Zdobyte dodatkowe wykształcenie okazuje się również pomocne w wykonywaniu naszego zawodu w aptece (w moim przypadku szczególnie w okresie, kiedy byłam właścicielem punktu aptecznego, w którym aktualnie pracuję dalej jako kierownik (punkt apteczny sprzedałam w 2010 roku). Zdobyta wiedza dodatkowa pomaga nie tylko nam, technikom, ale wnosi dodatkowy benefit do pracy z pacjentem i pracy w aptekach w ogóle. Okazuje się więc krzywdzące dla nas techników nieuwzględnienie tego w punktacji (szczególnie na starcie).
- Data: 28.07.2024
Obliczanie ilości leku przy realizacji recepty – zmiany od 1 marca 2024 r.
Pytanie: Jak od 1 marca wyliczamy dawkowanie na receptach rocznych, częściowo zrealizowanych? Pacjentowi zostały jeszcze 2 opakowania z poprzedniej realizacji i kolejna realizacja od 20 marca. Czy można wydać lek na 30 dni, a za tydzień resztę?
- Data: 05.04.2024