Oto wykaz zalecanych szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych:
Jakie szczepienia mogą być realizowane w aptece w 2023 roku
Minister Zdrowia ogłosił wykaz szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych. Wynika to z art. 19 ust. 2b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909 i 1938).
-
COVID-19 osobom po ukończeniu 18. roku życia – objęte finansowaniem od 1 grudnia 2023 r.
-
Grypie osobom po ukończeniu 65. roku życia, w schemacie jednodawkowym realizowanym cyklicznie w każdym sezonie jesienno-zimowym - objęte finansowaniem od 1 listopada 2023 r.
-
Pneumokokom osobom po ukończeniu 65. roku życia, w schemacie jednodawkowym - objęte finansowaniem od 1 listopada 2023 r.
Jednocześnie przypominamy, iż zostały już zatwierdzone programy kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego aptekarzy. Są to:
-
program kursu kwalifikacyjnego dla farmaceutów w zakresie badania kwalifikacyjnego w celu ustalenia wskazań i przeciwskazań do szczepienia przeciw COVID-19 oraz techniki wykonywania szczepienia;
-
program kursu kwalifikacyjnego dla farmaceutów w zakresie badania kwalifikacyjnego w celu ustalenia wskazań i przeciwskazań do szczepienia przeciw grypie oraz techniki wykonywania szczepienia;
-
program kursu kwalifikacyjnego dla farmaceutów w zakresie wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii.
Celem kursów jest uzyskanie przez farmaceutę wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych lub usług farmaceutycznych wchodzących w zakres danej dziedziny farmacji lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Kursy kwalifikacyjne prowadzą jednostki szkolące oraz CMKP.
Naczelna Izba Aptekarska