W dniu 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie specustawą COVID-19. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się tej choroby zakaźnej.
Wskutek działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wiele placówek podstawowej opieki zdrowotnej zostało zamkniętych lub udziela konsultacji tylko przez telefon. W tej sytuacji warto przypomnieć, w jakich przypadkach dopuszczalne jest wystawienie recepty farmaceutycznej.
1 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawa). Nowelizacja wprowadza m.in. nowe zasady wystawiania recept farmaceutycznych. Z nowego brzmienia przepisu art. 96 ust. 4 Prawa farmaceutycznego wynika, że:
Artykuł art. 95b ust. 3 mówi o recepcie dla:
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka