Recepta w formie elektronicznej to rewolucja na polskim rynku farmaceutycznym. Dla pacjentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych to z pewnością duże ułatwienie procesu leczenia. Jednak realizacja e-recepty może niekiedy przysporzyć poważnych wątpliwości farmaceutom. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ, i uchroń się przed błędami oraz wysokimi karami.
W bieżącym wydaniu czasopisma prezentujemy kolejną partię trudnych pytań w zakresie realizacji recept w formie elektronicznej. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ i uchroń się przed błędami, w konsekwencji groźbą zapłaty wysokiej kary.
Farmaceuci podczas realizacji e-recepty powinni mieć również na względzie zasady przetwarzania danych osobowych (m.in. zasadę minimalizacji danych) i pamiętać, że do tego celu nie jest potrzebne okazanie, a tym bardziej kopiowanie (skanowanie) dowodu osobistego pacjenta. Zgodnie bowiem z przepisami Prawa farmaceutycznego w tym celu wystarczy okazanie przez pacjenta wydruku informacyjnego lub przestawienie przez niego określonych danych zawartych w recepcie, np. 4-cyfrowego kodu dostępu (znajdującego się na wydruku informacyjnym albo w otrzymanym przez pacjenta SMS-ie) oraz numeru PESEL. Ewentualnie skopiowanie dowodu osobistego prowadziłoby do pozyskiwania przez aptekę danych wykraczających poza, przewidziany przedmiotowymi przepisami, zakres niezbędny do realizacji recepty, np. wizerunku pacjenta z naruszeniem zasad celowości i minimalizacji, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. b) i c) RODO.
Poniżej przedstawiamy kolejną część wykazu najczęstszych problemów, jakie spotykają w swojej pracy farmaceuci podczas realizacji e-recepty. Tym razem skupimy się bardziej na kwestiach technicznych związanych z podłączeniem apteki do systemu P1. Sprawdź, jak należy prawidłowo postępować w konkretnych przypadkach i poznaj gotowe rozwiązania rekomendowane przez CSIOZ.
Wystawiana przez lekarza recepta jest niczym czek. Uprawnia do otrzymania leków w aptece i ich refundacji. Jakikolwiek błąd na niej może jednak to prawo odebrać. Dlatego tak istotne jest, aby dane zamieszczone na recepcie były wskazane na niej w sposób wyczerpujący. Sprawdź, jakie to powinny być informacje.
© Wydawnictwo Wiedza i Praktyka