4 wskazówki dotyczące bezpiecznej pracy w laboratorium

Dodano: 19 sierpnia 2022
4 wskazówki dotyczące bezpiecznej pracy w laboratorium

Każdy pracownik laboratorium wie, że w laboratoriach zdarzają się nie tylko przełomowe odkrycia naukowe, ale czasami też nieprzyjemne wypadki. W tym artykule przedstawimy ci 4 wskazówki, jak uniknąć zagrożeń, takich jak kontakt z chemikaliami czy urazy spowodowane przez sprzęt.

 

ARTYKUŁ PARTNERA

1.    Stosuj obuwie robocze

Wybór odpowiedniego obuwia ochronnego uchroni twoje stopy przed poparzeniem w wyniku rozlania niebezpiecznej substancji lub obrażeniami w razie upadku ciężkiego przedmiotu. Jest to szczególnie ważne w środowisku, w którym często pracuje się z tego typu rzeczami – w pierwszej kolejności w laboratorium. 

Jednak pracownicy laboratoriów również spędzają większość czasu pracy, stojąc przy blacie roboczym. Dlatego należy zadbać o zdrowie twoich stóp i wybierać buty, które zapewnią ci odpowiednią ochronę i jednocześnie są one wygodne i ergonomiczne. Obecnie tego rodzaju obuwie dostępne jest w wielu formach i stylach.

2.    Chroń swój wzrok

W środowisku laboratoryjnym mogą wystąpić różne zagrożenia dla wzroku. Niezależnie od tego, czy chodzi o niebezpieczne gazy, ciecze czy źródła światła, zawsze można się chronić za pomocą okularów ochronnych. 

Okulary ochronne występują w wielu wersjach, wystarczy wybrać taką, która spełnia twoje wymagania w zakresie bezpieczeństwa:

  1. z przezroczystymi szkłami 
  2. ze szkłami filtrującymi (promieniowanie UV, IR, źródła laserowe)
  3. bez ochrony w części bocznej
  4. z ochroną w części bocznej (okulary zamknięte) 
  5. okulary z boczną osłoną
  6. z odchylanymi szybkami, które są o tyle wygodne, że nie trzeba ich często zdejmować z głowy.

Jeśli nosisz również okulary dioptryczne, konieczne jest połączenie obie funkcji – ochronnej i korekcyjnej. Dostępne są okulary ochronne z wkładkami dioptrycznymi, ale ich cena jest często nieco wyższa. Najprostszą alternatywą jest noszenie soczewek kontaktowych. 

3.    Stosuj odzież ochronną

Odzież ochronna jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego technika laboratoryjnego, nie tylko ze względu na ryzyko zaplamienia zwykłej odzieży. W laboratorium można zetknąć się z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, które w kontakcie ze skórą mogą prowadzić do poważnych obrażeń ciała. 

Najbardziej powszechną odzieżą ochronną w laboratorium jest zwykły biały fartuch laboratoryjny. Do zapewnienia pełnej ochrony twojego ciała kluczowe są poniższe elementy wyposażenia:

  1. Fartuch lub płaszcz, który zakrywa szyję i nadgarstki.
  2. Rękawice ochronne
  3. Spodnie zakrywające nogi wraz z kostkami

W przypadku kontaktu z substancjami niebezpiecznymi lub patogenami wskazane jest stosowanie odzieży jednorazowego użytku. Po użyciu można się ich łatwo pozbyć. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pracy z materiałem zakaźnym.

4.    Chroń swoje drogi oddechowe

Maski ochronne zapewniają skuteczną ochronę przed przedostawaniem się niebezpiecznych gazów, patogenów i cząsteczek do układu oddechowego. Główne rodzaje ochrony to:

  1. Półmaski FFP2 (KN95)FFP3 (KN99) lub półmaski z zaworem wydechowym chronią użytkownika przed wdychaniem wirusów, bakterii itp.
  2. Półmaski wielokrotnego użytku to plastikowa ochrona dróg oddechowych z wymiennym filtrem. Poziom ochrony zależy od rodzaju i jakości filtra.
  3. Maska pełnotwarzowa zapewnia ochronę nie tylko dróg oddechowych, ale także oczu. Maski te posiadają wymienny filtr i chronią całą twarz.

Numer 55, maj 2024 r.

Numer 55, maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej